H Monolith Soft δούλεψε για το Animal Crossing: New Horizons
![](https://i0.wp.com/nintenders.gr/wp-content/uploads/2020/04/shulkcrossing-800x400-1.jpg?resize=800%2C400&ssl=1)
Να και κάτι που δε γνωρίζαμε έως τώρα και μας αποκάλυψε η ίδια η Monolith Soft μέσω του επίσημου site της στην Ιαπωνία. Η εταιρεία που αναπτύσσει τη σειρά Xenoblade βοήθησε στην ανάπτυξη του Animal Crossing: New Horizons.
Δε γνωρίζουμε πως ακριβώς ενεππλάκη στην ανάπτυξη αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται αυτό με τίτλους της Nintendo. Από τότε που η εταιρεία αγοράστηκε από τη Nintendo, το 2007, έχει δουλέψει διακριτικά σε τίτλους όπως Splatoon, Super Smash Bros. Brawl, Pikmin 3, Animal Crossing: New Leaf καιAnimal Crossing: Happy Home Designer.
![](https://i0.wp.com/nintenders.gr/wp-content/uploads/2020/04/H6JJhEu.png?resize=800%2C741&ssl=1)
Υπενθυμίζουμε ότι η εταιρεία θα κυκλοφορήσει το Xenoblade Chronicles: Definitive Edition στις 29 Μαίου ενώ ταυτόχρονα το στούντιο έχει μεγαλώσει το δυναμικό του με 243 εργαζόμενους. Αναμένουμε να μάθουμε το επόμενο project τους.